VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 12 Temmuz 2020 12:13:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Yoğun bakımda yan yanalar!

ABD’nin Minnesota eyaletinde koronavirüs hastası anne sezeryan ile sağlıklı bir kız bebeği dünyaya getirdi. 

Juan Duran’ın eşi Aurora, 19 Haziran'dan bu yana North Memorial Hastanesi'nde solunum cihazına bağlı yaşıyor. Şimdi eşinin hayatını kurtaracak tedavi için savaşan Juan: “O şimdiye kadar tanıdığım en güçlü insanlardan biri. Bu yüzden, bunun üstesinden geleceğine inanıyorum. Başaracak” diye konuştu.

ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşayan 35 yaşındaki Aurora Chacon Esparza adlı kadın, haziran ayının başlarında üçüncü çocuklarına hamileyken koronavirüs semptomları göstermeye başladı. Durmadan öksürüren ve nefes almakta zorlanan kadın hastaneye gitmeye karar verdi. 19 Haziran'da North Memorial Hastanesi'nde solunum cihazına bağlandı.

“Önceden herhangi bir hastalığı olmayan 35 yaşında sağlıklı bir kadın” diye konuşan baba Juan Duran “Bunun ailemize olabileceğini hiç düşünmemiştik.” dedi.

Birkaç gün sonra, 23 Haziran'da Duran karısının doktorlarından Aurora ve bebeğin hayatını kurtarmak için acil bir sezeryan ameliyatı gerektiğini söyleyen bir telefon aldı.

İşte o zaman durumun farkına vardım. 

Duran “Tamam, eşim hastanede birkaç gün geçirecek diye düşünüyordum ama telefon ile arandığımda durumun ne kadar ciddi olduğunu anladım" diye konuştu.

Aurora, Andrea adında on haftalık prematüre ama sağlıklı bir kız çocuk dünyaya getirdi. Baba Duran, Ameliyat sırasında Aurora'nın solunum cihazına bağlı olmasına rağmen hala biraz uyanık olduğunu söylüyor. Onu görebildiğine ve duyabileceğine inanıyor.

Bebekleri Andrea küvezde ama büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor.

Dört kilo ve kalbi harika atıyor diyen Duran, “Kendi kendine nefes alabilir. Yiyor, gülümsüyor, ağlıyor.” diye konuştu.

Bebek Andrea güçlendikçe, annesinin durumu daha da kötüleşmeye devam ediyor. Duran, doktorların ona diğer tek seçenek olan kalbin ve akciğerlerin işlevlerini vücut dışından gerçekleştiren bir cihaza bağlanması gerekebileceğini söyledi.


North Memorial Hastanesi, Aurora'ya ECMO tedavisi sunamayacaklarını söylüyor. 

“North Memorial Health, tipik olarak sadece ECMO Merkezlerinde sunulan son derece uzmanlaşmış bir hizmet olan ECMO'dan faydalanacak hastalara bakmak için yerel ve bölgesel sağlık sistemleriyle işbirliği yapıyor. ECMO'yu COVID-19'u tedavi etmek için gerekli olan uzun süreli veya sürekli bir tedavi olarak sunmuyoruz, ancak gerektiğinde travma ve kardiyovasküler cerrahi programlarımızın bir parçası olarak kısa süreli acil bakım için kullanıyoruz. ECMO Merkezleri hasta referanslarını kabul etmek için katı ölçütlere sahiptir ve tıbbi ekiplerimiz, hastalarımızın ihtiyaç duydukları bakıma erişebilmelerini sağlamak için bu ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. ”

Duran, North Memorial ve ailesinin doktorlarının Aurora'yı ECMO makine tedavisi sunabilecek farklı bir hastaneye götürmek istediğini söyledi.

“Aurora’nın doktoru bana bunun çok uzun süredir Solunum cihazında olduğunu söyledi. Bunun küçük bir şans olduğunu biliyorum ama mümkün olan her şeyi yapmak istiyorum. Yüzde bir şans olsa bile tüm kaynakların mevcut olmasını istiyoru.” dedi.

Hikayesini paylaşarak karısının sağlıklı olması ve sevdiği şeyi yapması için gereken tedaviyi alabileceğini umut ettiğini söyledi. Duran ayrıca ailesinin hikayesini paylaşarak umut ettiğini, başkalarının da koronavirüs risklerini fark edeceğini ve kendilerini ve başkalarını sağlıklı tutmak için önlemler alacağını söyledi.

“Dikkatli olun çünkü sağlıklı olabilirsiniz

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER