VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 13 Temmuz 2020 17:13:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Türkiye’ye giden gurbetçiler, paralarını Sırbistan’a kaptırıyorlar

Sırp Gümrük Müdürlüğü son üç günde yaklaşık 800 bin Euro paraya el koyduklarını bildirdi.

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye yaz tatillerini geçirmek için gurbetçilerin çileli yolculukları başladı.

Koronavirüs önlemlerinin de gevşetilmesi ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları yaz tatillerini geçirmek için ülkelerine gitmek için yollara döküldü. Yol güzergahlarından olan Sırbistan’ın Horgos sınır kapısında gümrük yetkilileri gurbetçilerin rapor etmedikleri paralara el koymaya devam ediyor.

10 Haziran’da yaşanan olayda. Hollanda’dan memleketlerine yola çıkan gurbetçi ailenin arabalarının gizli bölmelerinde 220 bin Euro para ele geçirildi. Gümrük yetkileri sürücü üzerinde beyan edilmemiş 20 bin Euro bulmaları sonucu aracı Xray cihazına soktular. Aracın sigorta panelinin arkasına gizlenmiş şekilde para dolu üç zarf buldular.

İçişleri bakanlığı Novi Sad başsavcılığı tarafından 220 bin Euro’ya el konuldu. Aile hakkında soruşturma başlatıldı.

Yastıklardan 400 bin Euro çıktı

11 Temmuz Cumartesi günü Almanya’dan memleketleri İzmir’e gitmekte olan gurbetçi aile, Sırbistan’ın Horgos sınır kapısında kontroller sırasında yanlarında ne kadar paraları olduğu soruldu. Aile yanlarında 10 bin Euro olduğunu beyan etti.

Gümrük polisleri araçta detaylı arama yapmak istemeleri üzerine 31 yaşındaki kadın yolcunun iki yastığı alması dikkatlerinden kaçmadı. Gümrük polisinin yastıkları incelemesi sonucu içlerinde 400 bin Euro ile karşılaştı. 33 yaşındaki şoförün çantasında da 15 bin Euro, kadının çantasında ise 3.620 Euro olmak üzere toplamda 418.620 Euro ele geçirdi.

Gurbetçilerin beyan ettikleri 10 bin Euro kendilerine iade edildi. Sırbistan İçişleri Bakanlığı Yolsuzlukla Mücadele Dairesi 408.620 Euro ve araçlarına el koyarken aile hakkında soruşturma başlattı.

Yeleğe saklanmış 173 bin Euro bulundu

12 Haziran’da Sırbistan polisi alışık olmadığı bir kaçakçılık girişimi ile karşı karşıya kaldı. Yeleğe saklanmış 170 bin Euro ele geçirdiler.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat eden iki Türk vatandaşı Sırbistan’ın Horgos sınır kapısında gümrük memurları tarafından kontrole alındı. Gümrük memurlarının beyan edecek bir şeyleri olup olmadığı sorulması üzerine, sadece kişisel eşyalarını yanlarında taşıdıklarını bildirdiler. 42 yaşındaki şoför 4 bin 500 Euro’su olduğunu, yanındaki 47 yaşındaki kişinin de 18 bin 800 Euro ve 450 dolar taşıdığını söyledi.

Gurbetçilerin ayrıntılı üst aramasında 47 yaşındaki şahsın yeleğinin gizli bölgelerine saklanmış 192 bin 454 Euro ele geçirdi. Gurbetçiler hakkında soruşturma başlatıldı.

Üç günde Sırp gümrük memurları böylelikle Gurbetçilerin 800 bin Euro parasına el koymuş oldu.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER