VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 09 Mart 2019 12:03:10

0 Yorum

Kez Okundu.

Türkiye’deki şebeke Almaları 1,5 milyon euro dolandırdı

Almanya’da çağrı merkezi yoluyla yaklaşık 300 bin kişiyi "Türkiye’den para kazandınız", "araba kazandınız" diyerek 1,5 milyon euro dolandıran şebekenin Türkiye’deki şubelerine baskın düzenlendi.

Denizli merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 75 kişiden 5'i tutuklandı, 13'ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

Zanlıların şebeke oluşturarak Alman vatandaşlarını bilgisayar programı aracılığıyla aradığı ve "vergi ödemesi" adı altında ödeme yapmalarını istediği öğrenildi. Dolandırıcıların belirlenen hesaplara yatırılan paraları örgüte aktardığı tespit edildi.

Altı ilde operasyon düzenlendi

Denizli merkezli 6 ilde düzenlenen operasyon, Almanya'daki Traunstein Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü soruşturma kapsamında kapatılan ve banka hesaplarına el konan bir şirketin Türkiye'de de şubeleri bulunduğu ihbarı üzerine gerçekleştirildi.

Yürütülen soruşturma kapsamında Denizli ve Adana'da iki çağrı merkezi ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Afyonkarahisar'daki çeşitli adreslere operasyon düzenlendi. Zanlılardan 57'si savcılık kararıyla serbest bırakılırken 18'i "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak ve örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. 5 zanlı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 13'ü hakkında adli kontrol kararı verildi.

Mağdurları "istenmeyen telefonları önleme cihazı" ile iki kez dolandırdılar

Örgütün mağdurların artan şikayetleri üzerine yeni sistemler geliştirerek şikayet edenleri ikinci kez dolandırdıkları, mağdur insanlara "istenmeyen telefonları önleme cihazı" adı altında işe yaramayan aletleri 100 euro bedelle sattıkları da belirlendi.

Evlerde yapılan aramalarda, dijital materyaller, Alman vatandaşlarına ait data listeleri, euro para birimiyle yazılı fatura, defterler içerisinde çok sayıda yabancı ülke banka hesap numaraları, inşaat ve iletişim şirketleri adına Almanya adreslerine kesilmiş faturalar, Almanca yazılı konuşma metinleri ele geçirildi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER