VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 07 Mart 2019 16:17:41

0 Yorum

Kez Okundu.

Portekiz’de bir yargıcın İncil’i referans göstererek ihanet eden bir kadının cezalandırılmasını haklı çıkartması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Sivil toplum örgütleri ve kadın dernekleri yaptıkları açıklamalarda kararı "ataerkil" ve "cinsiyet ayırımcılığı" içerdiği gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tuttu ve söz konusu hakimin barodan atılmasını istedi.

Söz konusu davaya neden olan gelişme bir kadının 2015 yılında kendisi ile barışmak isteyen eski sevgilisine karşı koymasıyla başlamıştı. Eski sevgilinin kadının eski kocasını da yüzleşmek için eve çağırması ve bu iki erkeğin kadını aldatma suçlamasıyla ağır bir şekilde dövmesiyle şiddet olayı mahkemeye taşınmıştı.

Mahkeme, iki erkeğe tecilli hapis cezası vermiş, daha sonra yapılan itiraza bakan istinaf mahkemesi hakimi ise gerekçeli kararında, İncil’i referans göstererek, kadının ihanetinin, erkeğin gururunu kırdığı ve şerefini lekelediği için şiddeti haklı görmüştü.

Bazı toplumlarda kadının taşlanarak öldürüldüğü ve İncil’de de ihanetin affedilemeyen bir suç olarak görüldüğünü atıfta bulunan hakimin yorumuna Portekizli sivil toplum dernekleri sert tepki gösterdi.

Kadın Mağdurları Destekleme Derneği üyelerinden Frederico Moyano Marques, Euronews'e yaptığı açıklamada kamu ve özel kuruluşların, kadına yönelik şiddete karşı toplumun hoşgörü göstermemesi konusunda yoğun çalışmalarda bulunduğunu hatırlattı ve aynı hassasiyeti göstermesi gereken devletin de topluma farklı bir mesaj veremeyeceğini ve bir yargı erkinin bu tür bir karara imza atamayacağını söyledi.

Diğer kadın örgütleri ise kararı veren yargıcın, barodan atılmasını istedi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER