VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 24 Temmuz 2020 12:11:27

0 Yorum

Kez Okundu.

Macron’dan yaptırım baskısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin Doğu Akdeniz’in güvenliğini Türkiye gibi başka aktörlerin eline bırakmasının büyük bir hata olacağını söyledi.

Macron, Élysée Sarayı'nda Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile biraraya geldi.

Ortak basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, iki ülke için enerji ve güvenlik konularının hayati önemde olduğunu belirtti. Macron, AB'nin Doğu Akdeniz'deki provokasyonlara yanıt vermemesinin büyük bir hata olacağını söyledi.

Emmanuel Macron, "Bu Avrupa için bir seçenek değil. Bu Fransa'nın olmasına izin vereceği bir şey değil" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Kıbrıslı Rum lideri Nikos Anastasiades'le görüşmesinden sonra "Türkiye'nin Avrupa Birliği sularındaki ihlalleri cezasız bırakılamaz" açıklaması yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Yunanistan arasındaki 'NAVTEX' krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Macron, "Akdeniz'in doğusundaki provokasyonlara ve Yunanistan ve Kıbrıs'ın kıta sahanlığını ihlal eden ülkelere karşı Avrupa Birliği'nin yanıt vermemesinin ciddi bir hata olacağını" ifade etti.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Macron, "Türkiye'nin AB sularındaki ihlalleri cezasız bırakılamaz" dedi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri  Nicos Anastasiades ile yaptığı görüşme sonrası konuşan Macron, daha fazla yaptırım çağrısı yaptı.

Macron şunları söyledi: "Birliğimize dahil iki ülke için kritik önemde olan Akdeniz'in bu bölgesinde, enerji ve güvenlik kilit konumda yer alıyor. Bölgede güç mücadelesi içinde olan Türkiye ve Rusya nüfuzunu giderek artırırken AB hâlâ çok az adım atıyor. Akdeniz'deki güvenliğimizi başka aktörlerin eline bırakmak ciddi bir hata olur. Bu Avrupa için bir seçenek değil, Fransa buna izin vermeyecek."

"Merkel devreye girdi, anlaşmazlığı önledi"

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ile Yunanistan arasında Ege ve Akdeniz’de doğalgaz arama ve kıta sahanlığı sorunu üzerinden çıkan gerginlikte bizzat devreye girdiği iddia edildi.

DW Türkçe'nin Bild gazetesinden aktardığı habere göre, Almanya Başbakanı Merkel Salı akşamı Türkiye ile Yunanistan liderleriyle görüşerek iki ülke arasında çıkabilecek askeri bir anlaşmazlığın önüne geçti. Habere göre Merkel, iki ülkenin donanmalarına ait gemilerin Meis Adası açıklarında karşı karşıya gelmelerine kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’i arayarak iki ülke arasında arabulucuk yaptı.

Ne olmuştu?

Türkiye, sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in yapacağı çalışmalar için 'NAVTEX' ilan etti. Yunanistan'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'ye hukuk dışı eylemleri derhal durdurması çağrısında bulunuyoruz" denildi. Dışişleri Bakanlığı ise, "Türkiye, bugüne kadar çeşitli vesilelerle her düzeyde dile getirdiği üzere Yunanistan'a diyalog çağrılarını yinelemekle birlikte, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve çıkarlarını müdafaa etmeye devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Navtex nedir?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin deniz kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER