VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 09 Mart 2019 17:37:59

0 Yorum

Kez Okundu.

Leadsom: AB’nin Brexit önerisiyle derin hayal kırıklığına uğradım

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Partinin parlamento lideri Andrea Leadsom, Brüksel’den gelen son Brexit önerisiyle büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partinin parlamento lideri Andrea Leadsom,  Avrupa Birliği'nin (AB), İngiltere'ye Brexit sonrasında Gümrük Birliği'nden tek taraflı olarak çıkma hakkı tanınabileceğini duyurmasının ardından, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Leadsom, Brüksel'den gelen son Brexit önerisiyle büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradığını ve Avrupa Birliği'nin (AB) hangi oyunu oynadığını merak ettiğini söyledi.

Leadsom, "Hala umut var, ancak AB'den duyduğumuz şeyler nedeniyle son derece hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim" dedi.

"İngiltere'ye tek taraflı olarak Gümrük Birliği'nden çıkma seçeneğini sunabilir"

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, AB üyesi 27 ülkenin büyükelçileri ile Brüksel'de yaptığı toplantının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere'nin isteği dışında Gümrük Birliği'nde tutulamayacağını belirterek, "AB, İngiltere'ye tek taraflı olarak Gümrük Birliği'nden çıkma seçeneğini sunabilir. Ancak tedbir maddesinin İrlanda ile Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırı engelleyen diğer unsurları korunmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Brexit süreci

İngiliz Parlamentosu, Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını 15 Ocak'ta yapılan oylamada ezici çoğunlukla reddetmişti.

Parlamentonun anlaşmada değiştirilmesini talep ettiği "tedbir maddesi", İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasına Brexit'in ardından fiziki sınır girmemesi için formüle edilmişti.

May, bu maddeye ya bir zaman tahdidi getirmeye ya da İngiltere'nin bu maddenin işlerliğine tek yanlı son vermesini sağlayacak bir mekanizma kurulmasına çalışıyor ancak AB tarafı buna sıcak yaklaşmıyor.

Tedbir maddesi, İngiltere'nin AB ile kapsamlı ticaret anlaşması imzalayana dek Gümrük Birliği içinde kalmasını, Kuzey İrlanda'nın da buna ilaveten bir dizi farklı AB kuralına tabi olmasını öngörüyor.

May'in revize edilmiş Brexit anlaşmasını 12 Mart'ta parlamentoya sunması bekleniyor. Anlaşmanın reddedilmesi halinde 13 Mart'ta "anlaşmasız ayrılık" seçeneği milletvekillerinin onayına sunulacak. Bunun da reddedilmesi halinde milletvekilleri 14 Mart'ta "Brexit’in ertelenmesi" seçeneğini oylayacak.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oy oranı ile AB'den ayrılma kararı almıştı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER