VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 02 Haziran 2019 22:38:49

0 Yorum

Kez Okundu.

Irak’ta DEAŞ üyesi olmakla suçlanan 2 Fransıza daha idam cezası verildi

Irak’taki bir mahkeme terör örgütü DEAŞ’a üye olmak suçundan iki Fransız vatandaşına idam cezası verdi. Bu kararla birlikte son bir haftada idam cezasına çarptırılan Fransızların sayısı 9’a yükselmiş oldu.

Iraklı savcılar pazartesi günü 3 zanlının daha mahkemeye çıkacağını belirterek "Elimizde bu iki kişiye idam cezası verecek kadar delil vardı. Bu kişiler DEAŞ örgütüne üyeydi." dedi.

Karar sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Irak'ın egemenliğine saygı duyduklarını ancak idam cezasına karşı olduklarını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jeean Yves Le Drian hafta başında basına verdiği röportajda diplomatik bağlarını kullanarak idam cezası alan 4 Fransız vatandaşının infazını önlemeye çalışacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan Irak mahkemelerinde DEAŞ üyesi olmakla suçlanan zanlıların yargı süreci bazı insan hakları örgütleri tarafından eleştiriliyor. Yurt dışından Suriye ve Irak'a gelerek DEAŞ adına savaşan bu kişilerie ait ifadelerin işkence altında alındığı ve baskı altında oldukları belirtiliyor.

Amerikan ordusunun desteğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDF) geçtiğimiz şubat ayında Suriye'de savaştığı belirlenen 280 yabancı uyruklu şüpheliyi Irak'a teslim etmişti. Bu kişiler arasında 14 Fransız vatandaşı yer alıyor. Terörle mücadele kapsamında alınan idam kararlarının 30 günlük temyiz süresi bulunuyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER