VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 01 Eylül 2020 10:42:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Iraklı yetkililer: Macron, üst düzey görüşmeler için çarşamba günü Bağdat’a gelecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, çarşamba günü Irak’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştireceği belirtildi.

Ortadoğu ve Akdeniz’de ülkesinin etkinliğini artırmak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan’daki temaslarının ardından bir günlük resmi ziyaret için çarşamba günü Irak’a gidiyor.

Macron böylece, Mustafa Kazımi’nin mayıs ayında başbakanlığa gelmesinin ardından Irak’ı ziyaret eden en üst düzey yabancı siyasi olacak. AFP haber ajansı, bunun ayrıca Macron'un Irak'a yapacağı ilk resmi ziyaret olduğunu vurguladı.

Macron’un ofisinden resmi bir açıklama yapılmadı ancak Irak hükümetinden iki kaynak ziyareti doğruladı.

Bir kaynak da AFP'ye yaptığı açıklamada, “(Macron) Irak başbakanı ve cumhurbaşkanıyla görüşecek, bir dizi siyasi aktörle görüşmeler yapmayı umuyor” dedi.

Bağdat’ın iki ana müttefiki olan ABD ve İran arasındaki çekişmeden bağımsız bir yol izleme ihtiyacına dikkat çeken Iraklı kaynaklara göre ziyaretin ana gündemi, ‘egemenlik’ olacak.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da temmuz ayında Irak’a yaptığı ziyarette, “Bağdat’ın kendini bölgesel gerilimlerden uzak tutması gerektiğini’ vurgulamıştı.

Geçen hafta da Savunma Bakanı Florence Parly, Bağdat ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil’de bir takım temaslarda bulunmuştu. Ancak pek çok liderin aksine Macron’un Erbil’e gitmeyeceği, bunun yerine Kürt yetkililerle Bağdat’ta bir araya gelebileceği belirtiliyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER