VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 23 Mayıs 2019 23:22:55

0 Yorum

Kez Okundu.

İngiltere’den Rusya uyarısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 16 NATO müttefikiyle son 18 ay içinde Rusya’nın bu ülkelerdeki siber faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaştıklarını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Londra'da gerçekleştirilen NATO Siber Savunma Taahhüt Konferansı’nda yaptığı konuşmada Rus istihbarat servislerini, birçok ülkenin kritik ulusal altyapısını hedef almakla suçladı.

"Bu küresel kampanyayla" aynı zamanda merkezi hükümet ağlarınına da zarar verilmesinin amaçlandığını belirten Hunt, "Son 18 ayda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin 16 NATO üyesi hatta ittifak dışından daha fazla ulusla, bu ülkelerdeki Rus siber faaliyetlerine ilişkin bilgi ve değerlendirmelerini paylaştığını açıklayabilirim" dedi.

Hunt, Rusya'nın siber saldırılar yoluyla Ukrayna ve ABD seçimlerini etkilemeye çalıştığını da söyleyerek, "Başka bir ülkenin seçim sistemini manipüle etmek ve sonucunu değiştirmek için yapılan siber operasyonların uluslararası hukuka aykırı geleceği ve orantılı bir karşılığı meşru kılacağı konusunda açık olmalıyız" diye konuştu.

Bu tür faaliyetlerin "müttefiklerden birine karşı yapılan saldırının bütün müttefiklere karşı yapılmış sayılmasını" öngören NATO'nun 5. maddesi kapsamına girdiğine dikkat çeken Hunt, bu maddenin verdiği seçenekleri kullanmaya hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

İngiltere ve Rusya arasındaki ilişkiler eski Rus casus Sergey Skripal’in İngiliz topraklarında geçen sene kimyasal saldırıya uğramasının ardından kötüleşmişti. 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER