VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 24 Temmuz 2020 10:32:27

0 Yorum

Kez Okundu.

Fransa, Yunanistan’a fırkateyn satma peşinde

Paris yönetimi, Akdeniz’deki hukuk dışı tutumunu teşvik ederek, ekonomik krizde olmasına da aldırmadan Yunanistan’a fırkateyn satmak istiyor. Ancak ay başında atılması öngörülen imzaların önüne 3 milyar euroluk engel çıktı

Krizden bir türlü kurtulamayan Yunanistan, ekonomide büyüme umutlarını 2021'e erteledi. Koronavirüs salgını nedeniyle, en önemli gelir kaynağı turizm de darbe aldı.

Bu yıl için ülkedeki ekonomik durgunluğun yüzde 4,4 ve yüzde 9,4 arasında olması bekleniyor.

Fransa ise, içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen kendisinden fırkateyn alması için Atina yönetimine baskı yapıyor.

Paris, Atina ile daha önce iki adet yeni nesil Belharra fırkateyni satışında anlaşma noktasına geldiğini iddia etmişti. İki ülke arasında bir yıldır sıkı pazarlık yapılıyordu, imzaların da bu ayın başında atılacağı haberi Yunan basınına sızdırılmıştı.

Ancak Yunan basınında yer alan bir iddiaya göre, Atina yönetimi fırkateynlerin alımını süresiz olarak ertelendi. Fırkateyn satışının 3 milyar euroluk maliyeti fazla yüksek bulunduğu için askıya alındığı öne sürüldü.

Fransa ikna çabalarını sürdürüyor

Öte yandan bu iddiayla birlikte Fransa'nın Yunanistan'ı pahalı bulunan fırkateyn satışına ikna etmek için çabalarının da sürdüğü belirtiliyor.

Paris yönetimi Yunanistan yönetiminin Akdeniz ve Ege'de öne sürdüğü uluslararası hukuka aykırı tezleri de bu amaçla kullanıyor.

Önceki gün Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı bugün de Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis ile Paris'te bir araya geldi.

Macron görüşme sonrası haksız Yunan tezlerine desteğini açıkladı ve NAVTEX ilan eden Türkiye'yi eleştirdi.

Fransız Lider, Türkiye karşıtlığına aradığı desteği kendisine vermeyen Avrupa Birliği'ni de Doğu Akdeniz'de yeterince kararlı davranmamakla suçladı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER