VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 14 Şubat 2019 03:08:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Fransa: Okul formlarında anne ve baba bölümü kalkıyor, ebeveyn 1 ebeveyn 2 geliyor

Fransa meclisi, eşcinsel çiftlere kolaylık sağlamak için okullarda öğrencilerle ilgili formlarda yer alan “anne” ve “baba” bölümlerinin kaldırılması yolunda önemli bir adım attı.

Eğitim yaşamıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısının görüşülmesi sırasında sunulan bir değişiklik önergesiyle, okul formlarında veli olarak “anne” ve “baba”nın imzalaması gereken yerler “ ebeveyn 1” ve “ebeveyn 2” olarak değiştirildi.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, genel kuruldaki oylamada, kendisi gibi iktidar partisi üyesi olan Valerie Petit tarafından sunulan değişiklik önergesinin karşısında bir tavır aldı.

Meclis genel kurulunda yine aynı yasa tasarısını görüşmesi sırasında, dün gerçekleşen oylamada okul sınıflarında Fransız ve AB bayrağı ile milli marş metninin asılmasını zorunlu hale getirilmesini öngören bir değişiklik önergesi kabul edilmişti.

Tasarının yasalaşması için aynı metnin Senato da oylanması gerekiyor.

Fransa’da eşcinsellerin evliliği ve evlat edinebilmeleri 2013 yılında uzun tartışmaların ardından kabul edilmişti. Fransa'da eşcinseller uzun zamandır suni yollardan çocuk sahibi olmak için mücadele veriyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER