VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 06 Nisan 2019 02:42:17

0 Yorum

Kez Okundu.

DEAŞ üyesi Alman vatandaşı ve 3 çocuğu ülkeye döndü

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Irak’ta tutuklu bulunan 31 yaşındaki bir Alman vatandaşı ile 3 çocuğunun Almanya’ya dönüş yaptığı belirtildi.

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Irak'ta tutuklu bulunan bir Alman vatandaşı ve üç çocuğu Irak'tan Almanya'ya dönüş yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan Cuma günü yapılan açıklamada şimdiye kadar ülkeye dönen toplam çocuk sayısının 10'dan az olduğu belirtildi. 

Ailenin avukatı Mahmut Erdem müvekkili ve üç çocuğunun Perşembe günü Stuttgart havaalanına iniş yaptığını ve müvekilli olan 31 yaşındaki kadının tutuklandığını açıkladı. Avukat, ailenin geri dönmüş olması konusunda "Hükümete yaptığım çağrılar sonunda duyuldu" dedi.

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Irak'ta hapis cezasına çarptırılan sekiz Alman vatandaşı daha bulunuyor. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamalarına göre tutuklu Alman vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sunuluyor. Tutuklu DEAŞ militanlarının çocuklarının Almanya'da bulunan akrabalarının yanına alınması mümkün. Bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile Iraklı yetkililerin temas halinde olduğu açıklandı.

DEAŞ'a katılan Alman vatandaşlarının durumu

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Irak ve Suriye'de tutuklanan Alman vatandaşlarının ülkeye dönüşü uzun süre tartışma yarattı.

Federal İçişleri Bakanlığı 2013 yılından bu yana yaklaşık bin kişinin DEAŞ'a katılmak üzere Almanya'dan çıktığını tahmin ediyor. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Suriye'de Arap ve Kürt birliklerinden kurulu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrol ettiği bölgede DEAŞ üyesi olduğu tahmin edilen 66 Alman vatandaşının tutuklu olduğu düşünülüyor.

DEAŞ üyesi tutukluların Alman pasaportu olması halinde ülkeye geri dönmek için talepte bulunmaları mümkün.

Ancak Alman hükümeti çifte pasaport sahibi DEAŞ militanlarının vatandaşlıktan çıkartılması yönünde harekete geçti. Alman hükümeti, yabancı terör örgütlerine katılan çifte vatandaşların Alman vatandaşlığının iptal edilmesi yönünde Çarşamba günü karar aldı. Tasarı, geriye doğru işlemiyor ve reşit olmayanları kapsamayacak.

DEAŞ militanları için uluslararası mahkeme çağrısı

ABD destekli SDG, tutukladıkları binlerce DEAŞ militanının yargılanması için uluslararası özel mahkeme kurulmasını talep ediyor. Yabancı uyruklu DEAŞ militanlarının Avrupa ülkeleri tarafından geri alınıp, geldikleri ülkelerde yargılanması talebi hem SDG hem de ABD Başkanı Donald Trump tarafından dile getirilmişti.

DEAŞ militanlarının Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması da öneriler arasındaydı.

Cuma günü Paris'te bir araya gelen G-7 ülkeleri İçişleri Bakanları DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Suriye ve Irak'ta tutuklu bulunan yabancı savaşçılar konusunda da görüşmelerde bulundu.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER