VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 07 Mayıs 2019 21:59:58

0 Yorum

Kez Okundu.

Danimarka’nın yeni aşırı sağcı partisi gücünü artırıyor

Danimarka’da yapılan bir ankete göre, İslam’ın yasaklanmasını ve yüz binlerce Müslümanın sınır dışı edilmesini isteyen Stram Kurs partisi, parlamentoda sandalye kazanabilir.

"Sert çizgi" anlamına gelen "Stram Kurs" partisi 2017 yılında, İslam karşıtı YouTube videoları yayınlayarak dikkat çeken Danimarkalı avukat Rasmus Paludan tarafından kuruldu. 

Danimarka'nın araştırma enstitüsü Voxmeter tarafından düzenlenen bir anketin sonucuna göre, İslam ve göçmen karşıtı parti yüzde 2,4 oy oranı ile parlamentoya girmek için gereken yüzde 2'lik sınırı aşacak.

Geçen hafta yayımlanan diğer 2 anket de yeni partinin parlamentoya girebileceğini ve oyların yüzde 2,7 ile yüzde 3,9 arasında olduğunu gösterdi.

Rasmus Paludan, Kur'an-ı Kerim'i pastırmaya sarması, yakması ve hem İslam'a hem de Müslümanlara defalarca hakaret etmesiyle gündeme gelmişti.

Sosyal medya sitesi Facebook, Müslümanlara hakaret içeren bir fotoğraf yüzünden Paludan’ın kişisel hesabını askıya almıştı.

Müslümanların sınır dışı edilmesi çağrısı yaptılar 

Irkçı Rasmus Paludan’ın liderliğindeki aşırı sağcı Stram Kurs partisi dünkü açıklamasında da, tüm Müslümanların sınır dışı edilmesi ve etnik temelli bir toplum oluşturma çağrısı yapmıştı.

Her fırsatta Müslümanlara karşı söylem geliştiren parti, genel seçimlere katılabilmek için 20 bin imza topladı.

Danimarka'daki yasalara göre genel seçimin 17 Haziran’dan önce yapılması gerekiyor. 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER