VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 11 Mart 2019 23:50:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Çocukları ile Belçika’ya geri dönmek isteyen iki DEAŞ gelininin umutları suya düştü

Belçika mahkemesi Suriye’ye giderek DEAŞ’a katılan iki Belçikalı kadının ve onlara ait 6 çocuğun ülkeye geri gelmesi ve yeniden topluma kazandırılmasına yönelik talebi reddetti.

Her ikisi de 26 yaşında olan Tatiana Wielandt and Büşra Abuallal, Suriye'de yaşananları gördükten sonra DEAŞ'tan ayrılarak Belçika'ya geri dönmek istedi. Geçtiğimiz yıl Belçikalı bir hakim iki kadının dönebileceğine hükmetti ancak devlet savcıları karara itiraz ederek temyiz mahkemesini kazandı.

İki kadın DEAŞ'ın Rakka'yı kaybetmesinin ardından Kürt milislere teslim oldu ve iki ay hapiste kaldı. Şimdi ise 6 çocuk ile birlikte Suriye'nin kuzeyindeki Ayn Issa kampında yaşıyorlar. Wielandt çocuklarının mülteci kampında yaşayamaya devam edemeyeceğini ifade ederek "Hİçbir eğitim alamıyorlar, burada hiç birşeye shaip değiller" diyor.

Belçika devleti 2017 yılında alınan bir karar çerçevesinde Irak ve Suriye'de kalan Belçika uyruklu 10 yaşın altındaki tüm çocukları geri kabul edeceğini duyurmuştu. Ne var ki, bu durum iki kadının çocuklarını kapsamıyor çünkü çocuklar henüz Belçika vatandaşlığı almış değil.

Her iki kadın da kendileri olmadan sadece çocuklarını daha iyi bir hayat için Belçika'ya geri göndermeye hazır olduklarını belirtiyor.

Wielandt Abuallal'ın erkek kardeşi ile evlenmek için genç yaşta İslam'a geçmiş, her iki kadın da daha sonra kocaları ve bebekleri ile birlikte Suriye'ye gitmişti. Bir yıl içerisinde her ikisinin de kocası ölmüş ve 2014'te ikinci bebekleri ile birlikte Belçika'ya geri dönmüşlerdi ancak 2015'te yeniden Suriye'ye dönerek başka cihadçılarla evlendiler ve yeni çocuklar yaptılar.

İngiltere reddetmişti

Belçika gibi pek çok Avrupa ülkesi DEAŞ'a katılmak için ükeyi terk eden kadınların DEAŞ militanlarından olma çocuklarını geri kabul edip etmeme konusunu tartışmaya devam ediyor. İngiltere'nin benzer şekilde geri kabul etmediği Şamima Begüm'ün yeni doğmuş olan bebeği geçtiğimiz hafta hastalanarak hayatını kaybetti.

Bu şekilde binlerce cihadçı aile var

Suriye'de ABD destekli güçler bu şekilde binlerce cihadçı ve ailelerini yakaldıklarını fakat onları daha fazla tutamayacaklarını açıklıyor. Belçika kaynaklarına göre Suriye'de bu şekilde hala 17 Belçikalı kadın ve 32 çocuk bulunuyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER