VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 09 Mayıs 2019 23:35:32

0 Yorum

Kez Okundu.

Berlin’de bir parkta uyuşturucu satıcılarına ’özel alan’ ayrılması tartışma yarattı

Almanya’nın başkenti Berlin’de en işlek parklardan birinde uyuşturucu satıcıları için pembe boyalı alanlar ayrıldı.

Berlin’in ünlü Kreuzberg semtinde bulunan Görlitzer Parkı’nın girişindeki bazı küçük alanlar uyuşturucu satıcılarına ayrılmak üzere pembe sprey boyayla işaretlendi.

Bu adım, uyuşturucunun polis gözetiminde satılması fikrine dayanıyor.

Yetkililer, bu sayede diğer insanların rahatsız edilmeyeceğini umuyor ve parkı ‘girmeye çekinilen’ bir yer olmaktan çıkaracağını savunuyor.

Kreuzberg’in işlek bir noktasında yer alan Görlitzer Parkı, özellikle gece saatlerinde uyuşturucu satıcılarının merkezi olmak gibi kötü bir şöhrete sahip ve yetkililer uzun süredir bu sorunu çözmeye çalışıyor.

'Hukuku çiğnemek için bir davet'

Ancak son uygulama kamuoyunda ve siyasette tepkiyle karşılandı. Belediye Meclisi, organize suçu teşvik etmekle suçlandı.
Berlin polis sendikasından Sözcü Benjamin Jendro ise, “Uyuşturucu ticareti yapanlar ceza gerektiren bir suç işler. Eğer suçluları parkı kullanan sıradan biri gibi çocuklarınızın oyun oynadığı yere entegre etmek isterseniz, bu durumda pembe çizgiler eroin, marihuana ve diğer uyuşturucuların satılmasına yardımcı olmak için harika bir yöntem olur” dedi.

Berlin Eyalet Parlamentosu’ndan vekil Bernhard Dregger da, “Bu noktalar hukuku çiğnemek için bir davet” yorumunu yaptı.

Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’ndan Marlene Mortler da uyuşturucu satıcılarına ‘ticaret ruhsatı’ verilemeyeceğini söyledi.

Yeşiller Partisi’nden Florian Schmidt ise fikri savundu. Mekan ne olursa olsun uyuşturucu satışının bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyen Schmidt, “Gerçekle baş etmek zorundayız” dedi.

Belediye meclisi topu park yöneticisine attı

Gelen tepkilerin ardından Belediye Meclisi, topu parkın yöneticisi Cengiz Demirci’ye atarak bunun sadece Demirci tarafından dile getirilen bir öneri olduğunu açıkladı.

Basına konuşmama uyarı yapıldığı belirtilen Demirci, bu yasaktan önce yerel televizyon kanallarına yaptığı açıklamada amacının uyuşturucu satışını yasallaştırmak olmadığını, sadece parkta vakit geçirmek isteyenleri korumak istediğini söyledi.

Uygulama, akıllara HBO kanalında yayınlanan ‘The Wire’ dizisinde ‘Hamsterdam’ adıyla yaratılan bölgeyi getirdi. Dizide polis, Baltimore’da harabe halindeki bir bölgeyi uyuşturucu satıcılarına ayırıyordu.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER