VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 05 Şubat 2019 18:44:57

0 Yorum

Kez Okundu.

Apple vergi konusunda Fransa ile anlaştı

ABD’li teknoloji devi Apple’ın, geçmişe dönük beyan etmediği vergiler için 500 milyon euro ödeme konusunda Fransa ile anlaştığı açıklandı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre Apple, geçmişe dönük beyan etmediği vergilerin ödenmesi konusunda Fransa ile yaptığı anlaşma çerçevesinde bu ülkeye 500 milyon euro ödeme gerçekleştirdi.

Ancak Fransız yetkililerin Apple tarafından ödenen verginin miktarı konusunda bilgi paylaşmadığı belirtildi.

Apple'den yapılan açıklamada, "Fransız vergi makamları kısa süre önce şirketin Fransız hesapları üzerinden çok yıllı bir denetim gerçekleştirdi ve bu düzenleme kamu hesaplarımızda bilgilendirilecek" ifadeleri kullanıldı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, aralık ayında yaptığı açıklamada, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi şirketlerin Fransa'daki gelirleri üzerinden 1 Ocak 2019 itibarıyla vergilendirileceğini söylemişti.

Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketler, Avrupa kamuoyunda, gelirlerini, elde ettikleri ülkede değil de daha düşük vergi ödeyebildikleri ülkede beyan ettikleri için eleştiriliyor.

Dev şirketlerin Avrupa'daki vergi bilmecesi

Avrupa'da hizmet veren şirketler yüzde 20'nin üzerinde gelir vergisi ödüyor. Ancak çok uluslu dev şirketlerin bu meblağın yarısından çok daha azını ödediği tespit edildi. Avrupa'da internet üzerinden satışlarda yüzde 3'lük vergi kesiliyor. Ancak AB üyesi Almanya, İsveç ve İrlanda bu düzenlemeye karşı çıkan ülkeler arasında.

Fransa ise AB üyeleri arasındaki anlaşmazlık sebebiyle 2019 yılından itibaren internet satışları üzerinde kendi vergi sistemini uygulayacağını duyurmuştu.

Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketler satış yaptıkları ülkeler yerine daha az vergi ödeyebildikleri bölgelerde vergi beyanında bulunduğu için Avrupa'daki bazı hükümetler tarafından eleştiriliyordu. Fransa'da başlayan 'Sarı Yelekliler' hareketi bu kapsamda Belçika'nın başkenti Brüksel'de teknoloji devlerinin ofislerinin bulunduğu kompleks bir yapı önünde 3 gün süren protesto gösterileri düzenlemişti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER