VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 31 Temmuz 2020 10:36:57

0 Yorum

Kez Okundu.

Almanya ekonomisinde 1970’ten beri en sert daralma

Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 10,1 daraldığı açıklandı.

Almanya İstatistik Dairesi, ülke ekonomisinde ikinci çeyrekte yüzde 10,1 daralma olduğunu açıkladı.

Bu rakam, GSYİH hesaplamalarının başladığı 1970'ten beri görülen en keskin düşüş oldu.

Reuters tarafından yapılan ankete katılan analistler, ulusal üretimde bir önceki çeyreğe göre yüzde 9,0 ve mevsimsellikten arındırılmış verilerle yıllık bazda yüzde 11,3 daralma bekliyordu.

Federal İstatistik Dairesi (Detatis) 2020 yılının ikinci çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini yayınladı. Destatis'in açıklamasına göre bu yılın ikinci çeyreğinde, fiyat,  mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmışmış GSYH bu yılın ilk çeyreğine göre  yüzde 10,1 azaldı.

Bunun 1970 yılından beri yapılan hesaplamalarda bir çeyrekte yaşanan  en sert düşüş olduğu ifade edilen açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre de  GSYH’nın bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11,7 küçüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, 2020’nin ikinci çeyreğinde mal ve hizmetlerin hem  ihracatının hem de ithalatının, ayrıca özel tüketim harcamalarının ve şirketlerin  yatırımlarının büyük ölçüde gerilediği belirtildi.

Ekonomistler Kovid-19 vakalarının tekrar önemli ölçüde artmaması  durumunda Alman ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanacağına inanıyor.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW) tarafından yapılan  açıklamada, Kovid-19 salgınından dolayı getirilen kısıtlamaların mayıstan beri  gevşetildiği ve ekonominin iyileşme sürecine ilişkin işaretlerin olumlu olduğu ifade edilerek, ancak bu yılın ilk yarısındaki çöküşün telafisinin 2 yıl  süreceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Alman Merkez Bankası uzmanları da ekonominin bu yılın ikinci yarısında  rahatlama sürecine gireceğini, Alman hükümetinin ekonomi alanında aldığı  önlemlerin buna katkı sağlayacağını kaydetti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER