VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 14 Haziran 2018 20:07:41

0 Yorum

Kez Okundu.

Alman Hükümetinde Derin Kriz...

Başbakan Angela Merkel ile İçişleri Bakanı Seehofer göçmen politikası nedeniyle görüş ayrılığı çatışma çıkardı, koalisyonda krize yol açtı.

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel  Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel  Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında sığınmacı ve iltica  konularının çözümüne ilişkin yaşanan görüş ayrılığı koalisyonda krize neden oldu. 

Seehofer; Almanya’da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri  olmayan sığınmacıların, başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde de önceden kayıt altına alınan ve ülke sınırlarından geri çevrilmelerini öngören planına  karşı çıkan Merkel, bu konuyu tek taraflı değil AB ülkeleriyle beraber çözmek istiyor.

 

Merkel, iki gün önce Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile yaptığı  görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, "Yasa dışı göç konusuna  Avrupa olarak birlikte cevap vermemiz gerekiyor. Bu çok önemli Ben bu konunun  Avrupa'ya ağır zarar verecek potansiyele sahip olduğuna inanıyorum." ifadesini  kullanarak konunun önemine işaret etmişti.

 

Konuya çözüm bulmak amacıyla dün gece Başbakanlık binasında Merkel ve Seehofer’in görüştüğü bildirildi.

 

Alman basınındaki haberlerde, Merkel'in ihtilafı sonlandırmak için sığınmacılardan en fazla etkilenen İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerle AB  kapsamında anlaşmalar imzalanabileceği yönünde bir öneri sunacağı bildirildi.

 

Seehofer’in ve CSU’nun önemli isimlerinden Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder’in Merkel’in bu teklifini reddettiği kaydedildi.

 

MECLİSTE OTURUMA ARA VERİLDİ

 

Öte yandan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin bu konuyu kendi  milletvekilleri düzeyinde görüşmek  istemesinden dolayı Federal Mecliste devam eden oturuma 3,5 saat ara verildi. Mecliste ortak bir grubu bulunan iki partinin ayrı ayrı toplantı  yaptığı belirtildi.

 

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberinde, Seehofer’in CSU milletvekillerine, anlaşma sağlanmaması durumunda tek başına hareket edilebileceklerini söylediği de belirtildi.

 

CDU millettekileriyle bir araya gelen Merkel ise kendi pozisyona  destek verilmesini talep ettiği kaydedildi. Bazı CDU milletvekillerinin Merkel'in tutumuna destek vermediği ileri  sürüldü. İki partinin milletvekillerinin bugün ortak bir toplantı yapması  bekleniyor.

 

ÜÇÜNCÜ ORTAK SESSİZ

 

CDU ve CSU'nun ihtilafını uzaktan izlemeyi tercih eden hükümetin diğer  ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles de göç ve mülteci  konusunda koalisyon sözleşmesinde geniş kapsamlı uzlaşmanın bulunduğuna işaret  etti.

 

'CDU/CSU'nun kendi içindeki kavgayı mümkün olduğu kadar yakın bir süre  içinde sonlandırmasını istiyoruz" diyen Nahles, SPD’nin Seehofer’in  sığınmacıların Almanya sınırlarından geri çevrilmeleri önerisine karşı  çıktıklarını söyledi.

 

Alman basınında CDU ve CSU arasında yaşanan bu krizin koalisyonun  geleceğini önemli bir şekilde etkileyeceği ifade ediliyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER