VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 10 Nisan 2019 03:03:10

0 Yorum

Kez Okundu.

AİHM’e yeni Türk yargıç

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapacak yeni Türk yargıç belli oldu. Doç. Dr. Saadet Yüksel 111 oyla göreve seçilen isim oldu

Ankara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görev yapacak Türk yargıç için Avrupa Konseyi'ne liste sundu.

Önerilen isimlerin değerlendirilmesinin ardından Doç. Dr. Saadet Yüksel, mahkemede görev alacak yeni isim olarak belirlendi.

1 Temmuz 2019'da göreve başlaması beklenen Yüksel, 9 yıl süreyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görev alacak.

AİHM'de Türkiye'yi temsilen görev yapan Prof. Dr. Işıl Karakaş'tan boşalan koltuğa yeni hakim seçmek amacıyla başlatılan sürecin Adalet ve Dışişleri bakanlıkları koordinesinde yürütüldü.

Saadet Yüksel'in özgeçmişi

Doç. Dr. Saadet Yüksel, Harvard Üniversitesi'nde yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi'nde de doktorasını yaptı. Geçen yıl Katar'da bulunan Hamad Bin Khalifa Üniversitesi'nde de bir dönem misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Yüksel'in, anayasa hukuku ve insan hakları alanında çok sayıda çalışması bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı'nı yürüten Yüksel, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Adalet Bakanı Gül'den tebrik

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AİHM Yargıcı olarak seçilen Saadet Yüksel'i kutladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, AİHM'e Türk yargıç seçim sürecinin bugün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde (AKPM) yapılan oylamayla tamamlandığı belirtildi.

Avrupa Konseyinin 47 üyesinin milletvekillerinden oluşan AKPM'de yapılan seçimlerde, Türkiye'nin adaylarından Doç. Dr. Yüksel'in AİHM'de görev yapacak yeni Türk yargıç olarak seçildiği kaydedilen açıklamada, "AİHM'de görev yapacak nitelikli yargıç adaylarının belirlenmesi amacıyla hükümetimiz tarafından titiz bir süreç yürütülmüştür. Bu sürecin sonucunda, 9 yıl görev yapacak yeni yargıcımızın seçilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER