VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 04 Aralık 2018 16:10:31

0 Yorum

Kez Okundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit mesaisi başladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, 11 Aralık’taki oylamaya kadar parlamentoyu Avrupa Birliği’nden çıkış (Brexit) anlaşmasını onaylama konusunda ikna etmeye uğraşacak.

İngiltere ile varılan Brexit anlaşmasının AB’ye üye ülke liderleri tarafından onaylamasının ardından gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrildi.

Bugünden itibaren Başbakan Theresa May, anlaşmanın oylanacağı 11 Aralık'a kadar parlamentonun desteğini almak için uğraşacak. 

Brexit için B planı yapmayan May, milletvekillerine "Ülkemiz için dünyada yeni bir rol yaratmak için anlaşmanın arkasında durun." demişti.  

İngiltere'nin ayrılık süreci

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Yaklaşık 1.5 yıl süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de yapılan toplantıda İngiltere'nin AB'yi terk etmesini öngören Brexit anlaşması onaylanmıştı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER