VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 04 Aralık 2018 16:44:42

0 Yorum

Kez Okundu.

Fransa’da akaryakıt zammı 6 aylığına donduruldu

Fransa, Sarı Yeleklilerin eylemleri karşısında geri adım attı. Başbakan Edouard Philippe, akaryakıt zammının 6 aylığına dondurulduğunu açıkladı.

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım'dan bu yana, hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesinin ardından, Macron yönetimi geri adım atma kararı aldı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, beklenen açıklamayı yaparak,  akaryakıt zammının 6 aylığına dondurulduğunu açıkladı. "Sarı Yelekli Fransızlar, vergilerin düşürülmesini istiyor. Bizim de istediğimiz bu." diyen Philippe, sokaktaki öfkeyi görmemek için kör ya da sağır olmak gerektiğini söyledi.

Phillippe’in açıklamalarının ardından Ulusal Parti Lideri Marine Le Pen, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Vergilerin askıya alınması yalnızca bir ertelemedir” dedi.

Fransa'da neler oluyor?

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Göstericiler, Paris caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

17 Kasım'dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı. 

Eylemlerin Fransa genelindeki maliyetinin 3-4 milyon euroya çıktığı belirtilirken, yapılan anketlerde Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a desteğin ciddi bir biçimde düştüğü görüldü.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER