VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 06 Aralık 2018 00:35:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Eski ABD Başkanı Bush için devlet cenaze töreni düzenlendi

Hayata 94 yaşında veda eden ABD’nin 41. Başkanı George H. W. Bush için başkent Washington’da "devlet cenaze töreni" düzenlendi.

Teksas'ta 30 Kasım'da hayatını kaybeden Bush'un cenazesi pazartesi günü Washington'a götürüldü. Dün Kongrede düzenlenen törenlerin ardından Bush'un cenazesi, sabah saatlerinde Kongre'den törenle alındı.

Beyaz Saray'ın önünden geçen tören konvoyu "Baba Bush" olarak da bilinen eski ABD başkanının cenazesi "devlet cenaze töreni için" Washington'daki Ulusal Katedrale götürüldü.

Törene Trump ve çok sayıda yabancı lider katıldı

Törende, eski ABD başkanları Jimmy Carter, Bill Clinton, Barack Obama eşleri ile hazır bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın yanı sıra çok sayıda yabancı lider de törene iştirak etti.

İlahilerin okunduğu törende Bush'un torunları, eski Kanada Başbakanı Brian Mulroney ve tarihçi John Meacham konuşma yaptı.

George H. W. Bush

12 Haziran 1924’te doğan George Herbert Walker Bush, siyasi yaşamına 1967 yılında ABD Temsilciler Meclisi Teksas üyesi olarak başladı.

1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Elçisi olarak görev yaptı.

1976 yılında ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in başkanı oldu.

Bush, 1981 yılında Ronald Reagan'ın Başkan olduğu dönemde Başkan Yardımcısı seçildi.

Bundan 7 yıl sonra ise George Bush Amerika Birleşik Devletleri’nin 41’inci başkanı oldu.

4 yıl süreyle başkanlık yaptıktan sonra 1992 seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Bill Clinton'a karşı seçimi kaybederek siyasi yaşamına nokta koydu.

George Bush'un başkanlık döneminin en önemli olayı, 1990 yılında Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etmesi ve ABD'nin Kuveyt'e müdahale ederek Irak ordusunu oradan çıkartması oldu.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER