VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Avrupa’dan Haberler - Avrupa’nın haber kaynağı

@ Haber Tarihi : 05 Aralık 2018 15:19:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Bir ineğin kesildiği iddiası Hindistan’da ortalığı karıştırdı

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde Hindu fanatiklerin, Müslüman azınlığın yaşadığı bir köyde inek kesildiği söylentileri üzerine düzenlediği protestoda 3 kişi gözaltına alındı.

Hindistan basınında yer alan haberlerde, Bulandshahr bölgesine bağlı bir köyde, 1'i polis 2 kişinin ölümüne neden olan protestoda, şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Polisin hazırladığı raporda, şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle 87 kişi hakkında suçlamada bulunuldu.

Eşgali belirlenen 60 kişinin ismi henüz tespit edilemezken, kimlik tespiti yapılanların polis tarafından arandığı aktarıldı.

BBC'ye göre, olaylı geçen protesto gösterisinin ardından iş yerlerinin açılmadığı ve eğitime ara verildiği bölgeye binden fazla emniyet görevlisi sevk edildi.

Müslümanlara karşı komplo olup olmadığı araştırılıyor

Bulandshahr bölgesinde dün, kesilen ineklere ait olduğu iddia edilen parçaları traktör kasalarına doldurarak Chingarwathi karakolu önüne götüren ve karakol yakınındaki ana yolu kapatan bir grubu ikna çabaları sonuç vermemişti.

Karakol ve civarındaki bazı araçları ateşe veren örgüt üyeleriyle polis arasında çatışma çıkmış ve olay sırasında başından ağır yaralanan Subodh Kumar Singh isimli polis memuru ile kurşun yarası alan protestocu bir genç yaşamını yitirmişti.

Reuters'in haberine göre Hindistan polisi, Uttar Pradeş eyaletinde Müslümanların çoğunlukta olduğu bir köyde inek kesildiği iddiası üzerine, olayın Müslümanlara yönelik bir komplo içerip içermediğini araştırıyor.

Hindistan'da inek eti sorunu

Hindu inancında inek kutsal kabul edildiğinden Hinduların büyük bölümü sığır kesmiyor ve etini yemiyor.

Hindu milliyetçisi Hindistan Başbakan Narenda Modi, 2014'te iktidara geldiğinden bu yana birçok eyalette inek kesimine yasak getirildi.

Bu yasaklar, Müslüman azınlığın dini vecibesi olan kurban kesimine de kısıtlamalar getirdiğinden toplumsal sorunlara yol açmıştı.

Ülkede, yakın dönemde hayvanları kesimhaneye götürdükleri ve et yedikleri gerekçesiyle özellikle Müslüman azınlığa yönelik çok sayıda nefret suçu işlenmişti.

Geçen yıl temmuzda, 16 yaşındaki Cüneyt Han adlı Müslüman genç, Mathura şehrinden Yeni Delhi'ye trenle seyahat ederken yanında et taşıdığı gerekçesiyle bir grubun bıçaklı saldırısına uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Jharkhand eyaletinde yaşanan benzer bir olayda da 45 yaşındaki bir Müslüman tüccar, arabasında et taşıdığı gerekçesiyle yaklaşık 100 kişi tarafından linç edilmişti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER